Cena m² mieszkania rynek wtórny10 629 zł/m²▲ 2,1% r/r
Cena m² mieszkania rynek pierwotny12 086 zł/m²▲ 1,6% r/r

Podatek od nieruchomości 2027. Ponad 500 gmin już zdecydowało, duże miasta biorą maksimum, a niektóre rady mówią „nie”

Fot. Mateusz War., CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
Chcesz częściej widzieć treści IleZaMetr.pl w Google?Dodaj nas do ulubionych źródeł→

Gminy kończą ustalanie stawek podatku od nieruchomości na 2027 rok. Według zestawienia BIPMonitor na 6 listopada uchwały przyjęło już 516 samorządów, a wśród nich są Katowice, Lublin, Szczecin i Łódź, które sięgnęły po ustawowe maksimum. Dla właściciela typowego mieszkania podwyżka to kilka złotych rocznie, ale różnice między gminami są większe, niż się wydaje: za ten sam metr w jednej gminie zapłacisz 1,29 zł, w innej 39 groszy. Są też miasta, w których radni podwyżki po prostu odrzucili.

REKLAMA

NAJWAŻNIEJSZE W SKRÓCIE

  • Maksymalna stawka od budynków mieszkalnych w 2027 roku to 1,29 zł za mkw., o 4 grosze więcej niż w 2026 roku.
  • Od budynków związanych z działalnością gospodarczą gmina pobierze najwyżej 36,49 zł za mkw. zamiast 35,53 zł.
  • Maksymalną stawkę dla mieszkań przyjęło około 30 proc. gmin, które już podjęły uchwały, a dla budynków firmowych około 20 proc.
  • Rzeszów, Radomsko i Dziwnów odrzuciły projekty podwyżek. Jeśli gmina nie uchwali nowych stawek, obowiązują dotychczasowe.
  • Właściciel mieszkania o powierzchni 60 mkw. zapłaci przy maksymalnej stawce 77,40 zł rocznie od samego lokalu.

Ile wynoszą maksymalne stawki na 2027 rok

Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym. Wysokość ustala rada gminy w uchwale, ale nie może przekroczyć górnych granic, które co roku ogłasza minister finansów. Limity są waloryzowane o inflację z pierwszego półrocza, a ta wyniosła według GUS 2,7 proc. Dla porównania przy ustalaniu stawek na 2026 rok wskaźnik wynosił 4,5 proc., a na 2024 rok aż 15 proc. Tegoroczna podwyżka jest więc najłagodniejsza od kilku lat. Szczegółowo opisywaliśmy ją w lipcu, gdy poznaliśmy maksymalne stawki na 2027 rok.

Przedmiot opodatkowaniaMaksimum 2026Maksimum 2027Zmiana
Budynki mieszkalne (za mkw. pow. użytkowej)1,25 zł1,29 zł+3,2%
Budynki związane z działalnością gospodarczą35,53 zł36,49 zł+2,7%
Pozostałe budynki, np. garaże wolnostojące12,00 zł12,33 zł+2,8%
Grunty związane z działalnością gospodarczą1,45 zł1,49 zł+2,8%
Pozostałe grunty, np. działka pod domem0,77 zł0,80 zł+3,9%
Budynki związane ze świadczeniami zdrowotnymib.d.7,47 zł
REKLAMA

Źródło: obwieszczenie Ministra Finansów i Gospodarki z 23 lipca 2026 r. (M.P. poz. 741). Stawki za metr kwadratowy. Zmiana procentowa wyliczona przez ilezametr.pl.

Kto bierze maksimum, a kto zostaje niżej

BIPMonitor, który śledzi uchwały samorządów, wymienia wśród gmin z pełnymi stawkami dla mieszkań i firm Katowice, Lublin, Szczecin, Świnoujście, Bolesławiec i Chojnów. Według Bankier.pl i RMF24 limit przyjęła też Łódź, a Ruda Śląska wzięła maksimum dla mieszkań, choć dla firm zatrzymała się na 36,23 zł. W Lublinie uchwała przeszła 17 głosami przy 11 przeciw. Prezydent Krzysztof Żuk tłumaczył ją kosztami komunikacji, oświaty i drobnych inwestycji.

Uchwały na 2027 rok, stawka od budynków mieszkalnych

Ile gmina weźmie za metr mieszkania

Katowice, Lublin, Szczecin, Łódź, Ruda Śląska1,29 zł
Gorlice1,21 zł
Tarnobrzeg1,08 zł
Wodzisław Śląski1,04 zł
Rawa Mazowiecka (gmina miejska)0,80 zł
Brzostek0,46 zł
Niebylec0,39 zł
Źródło: BIPMonitor, Bankier.pl, RMF24, money.pl. Stawka za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Pełna szerokość paska to ustawowe maksimum 1,29 zł.

Część samorządów świadomie zostaje poniżej limitu. Wodzisław Śląski podniósł stawki dokładnie o inflację, zgodnie z ustaleniami z lokalnymi przedsiębiorcami. Miasto szacuje, że wpływy z podatku wzrosną o około 840 tys. zł, ale będą o około 3 mln zł niższe, niż gdyby wzięło maksimum. Wodzisław utrzymał też stawkę progresywną dla firm: 29,78 zł za metr do 300 mkw. i 36,49 zł od nadwyżki. W Tarnobrzegu stawka dla mieszkań wzrosła z 1,05 do 1,08 zł, w Gorlicach do 1,21 zł.

REKLAMA

BIPMonitor, stan na 6 listopada 2026

Jak gminy podchodzą do stawek na 2027 rok

30%

gmin przyjęło maksimum dla budynków mieszkalnych

20%

gmin przyjęło maksimum dla budynków firmowych

96%

gmin z porównywalnymi danymi podniosło stawkę dla firm

Źródło: BIPMonitor za PropertyNews.pl. Dwa pierwsze wskaźniki dotyczą 516 gmin z uchwałami na 2027 rok, trzeci 420 gmin z danymi za oba lata. Mediana podwyżki dla budynków firmowych wyniosła 2,7 proc., żadna gmina nie obniżyła tej stawki.

Gdzie radni powiedzieli „nie”

Nie wszędzie podwyżki przeszły. W Rzeszowie rada miasta 27 października nie przyjęła uchwały, która podnosiła stawkę dla mieszkań z 1,24 do 1,29 zł. Po głosowaniu jeden z radnych zgłosił problem z systemem i deklarował poparcie dla projektu, ale przewodniczący nie zgodził się na reasumpcję. Według prezentacji z sesji podatek od mieszkania o powierzchni 60 mkw. wzrósłby tam ze 113 do 118 zł rocznie. Projekt może jeszcze wrócić na kolejną sesję. Podwyżkę odrzucili też radni Radomska, choć prezydent przekonywał, że dałaby około 7 mln zł na inwestycje, oraz Dziwnowa.

Ważne jest to, co dzieje się, gdy uchwały nie ma. Zgodnie z art. 20a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w takiej sytuacji stosuje się stawki z roku poprzedniego. Brak uchwały nie oznacza więc automatycznego przejścia na maksimum z obwieszczenia ministra.

CO Z WARSZAWĄ, KRAKOWEM I WROCŁAWIEM

W chwili publikacji nie znaleźliśmy przyjętych uchwał na 2027 rok w największych miastach, poza wymienionymi wyżej. Rada Warszawy ustalała stawki na 2026 rok 20 listopada 2025 roku, więc decyzja w stolicy zapadnie najpewniej w drugiej połowie listopada. Warto pamiętać, że duże miasta od lat stosują stawki bliskie maksimum. Jak liczyć podatek w stolicy, pokazujemy w tekście o stawkach podatku od nieruchomości w Warszawie.

Ile zapłacą właściciele mieszkań i domów

Właściciel mieszkania płaci podatek od powierzchni użytkowej lokalu oraz od przypadającego na niego udziału w gruncie. Przy maksymalnych stawkach mieszkanie o powierzchni 60 mkw. kosztuje 77,40 zł rocznie od samego lokalu. Jeśli do mieszkania przypada 45 mkw. gruntu, dochodzi 36 zł, razem 113,40 zł. Lubelski ratusz policzył, że w takim przypadku podwyżka wyniesie 3,75 zł w skali roku.

Gmina i stawka 2027Mieszkanie 60 mkw. (bez gruntu)Dom 120 mkw. i działka 800 mkw.
Maksimum (np. Szczecin, Lublin): 1,29 zł i 0,80 zł77,40 zł794,80 zł
Maksimum 2026 dla porównania: 1,25 zł i 0,77 zł75,00 zł766,00 zł
Gorlice: 1,21 zł za mkw. budynku72,60 zł145,20 zł plus grunt
Tarnobrzeg: 1,08 zł i 0,67 zł64,80 zł665,60 zł
Niebylec: 0,39 zł za mkw. budynku23,40 zł46,80 zł plus grunt
REKLAMA

Wyliczenia ilezametr.pl. Przy domu przyjęto, że cała działka jest opodatkowana stawką dla pozostałych gruntów. W praktyce kwota zależy od danych z ewidencji gruntów i budynków, klasyfikacji gruntu oraz zwolnień przyjętych przez gminę.

Dla przedsiębiorców skala jest inna. Przy maksymalnej stawce budynek firmowy o powierzchni 1000 mkw. to 36 490 zł podatku rocznie, a do tego może dojść podatek od gruntu i budowli. W Lublinie właściciel obiektu handlowego o powierzchni 74 tys. mkw. zapłaci w 2027 roku ponad 71 tys. zł więcej niż w tym roku. Ten koszt najemcy lokali usługowych zwykle odczuwają w opłatach eksploatacyjnych.

TERMINY I PŁATNOŚĆ DLA OSÓB FIZYCZNYCH

  • Osoby fizyczne nie składają deklaracji, tylko dostają decyzję z urzędu gminy, zwykle w pierwszych miesiącach roku.
  • Podatek płaci się w czterech ratach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.
  • Jeśli kwota nie przekracza 100 zł, całość trzeba zapłacić jednorazowo do 15 marca. Dotyczy to większości mieszkań w blokach.
  • Gdy kupisz mieszkanie, masz 14 dni na złożenie informacji o nieruchomości w urzędzie. Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia następnego miesiąca.

Najczęściej zadawane pytania

Ile wynosi maksymalny podatek od mieszkania w 2027 roku?

Maksymalna stawka od budynków mieszkalnych na 2027 rok to 1,29 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Dla mieszkania o powierzchni 60 mkw. daje to 77,40 zł rocznie, bez podatku od udziału w gruncie.

Które miasta przyjęły maksymalne stawki na 2027 rok?

Według BIPMonitor i doniesień medialnych maksimum dla mieszkań przyjęły m.in. Katowice, Lublin, Szczecin, Łódź, Świnoujście, Ruda Śląska, Bolesławiec, Chojnów, Kołobrzeg, Rawicz i Gubin.

Co się dzieje, jeśli gmina nie uchwali nowych stawek?

Zgodnie z art. 20a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stosuje się wtedy stawki obowiązujące w roku poprzednim. Tak może być na przykład w Rzeszowie, gdzie radni odrzucili projekt podwyżki, jeśli nie wróci on na kolejną sesję.

Kiedy trzeba zapłacić podatek od nieruchomości?

Osoby fizyczne płacą w czterech ratach do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, płaci się ją jednorazowo do 15 marca.

Czy niższa stawka niż maksymalna oznacza obniżkę podatku?

Niekoniecznie. O obniżce można mówić tylko wtedy, gdy stawka na 2027 rok jest niższa od tej, która obowiązywała w danej gminie w 2026 roku. Wiele gmin od lat stosuje stawki niższe od maksimum i mimo to je podnosi.

Źródła

Artykuł opublikowany 8 listopada 2026 roku. Lista gmin z uchwałami jest niepełna i codziennie się zmienia. Ostateczną stawkę w swojej gminie sprawdzisz w uchwale opublikowanej w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

WK
Autor
Redaktor działu danych i statystyki

Odpowiada w IleZaMetr.pl za dane i statystykę. Przelicza liczby mieszkańców polskich miast, zestawia oficjalny bilans GUS z szacunkami opartymi na śladach cyfrowych i buduje rankingi miast według kryteriów, których czytelnicy szukaja w wyszukiwarce. Prowadzi serię list miast oraz teksty demograficzne o aglomeracjach, gęstości zaludnienia i migracjach wewnętrznych.

Artykułów na portalu: 301. Zobacz wszystkie teksty tego autora.

REKLAMA
Sidebar
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...