
CENY MIESZKAŃ KIELCE 2026 W SKRÓCIE
Ceny mieszkań w Kielcach we wrześniu 2026 roku to 8 193 zł za metr kwadratowy na rynku wtórnym i 10 402 zł za metr u dewelopera, licząc po cenach z umów zebranych przez Narodowy Bank Polski. Kielce należą do najtańszych miast wojewódzkich w Polsce: na rynku wtórnym taniej jest tylko w Łodzi i Katowicach, a metr kosztuje tu o ponad 2 tys. zł mniej niż w Lublinie. Jednocześnie Kielce wyróżniają się czymś, czego nie widać w większości dużych miast: deweloperzy prawie nie schodzą z cen, a ceny nowych mieszkań w umowach urosły w ciągu roku o 7,7 proc. Poniżej pełne zestawienie cen według osiedli i liczby pokoi, trend od 2022 roku, koszt mieszkania z ratą kredytu, stawki najmu i prognoza.
ODPOWIEDŹ W SKRÓCIE
Metr kwadratowy mieszkania w Kielcach kosztuje w transakcjach 8 193 zł na rynku wtórnym i 10 402 zł na rynku pierwotnym (NBP, II kwartał 2026). Ceny w ogłoszeniach są tylko nieznacznie wyższe: 8 709 zł i 10 648 zł, więc kielecki rynek ma jedną z najmniejszych w Polsce różnic między ofertą a umową.
Źródła: NBP (ceny transakcyjne), Adresowo.pl i RynekPierwotny.pl (ceny ofertowe). Stan na wrzesień 2026.
Każda z tych liczb mierzy coś innego. NBP pokazuje średnie ceny z umów zawartych w II kwartale 2026 roku. Adresowo podaje medianę cen z ogłoszeń mieszkań używanych, czyli wartość, powyżej i poniżej której jest połowa ofert. RynekPierwotny.pl liczy średnią z cenników deweloperów, w których dominują nowe projekty. W transakcjach nowe mieszkanie kosztuje w Kielcach o 2 209 zł na metrze więcej niż używane, czyli o 27 proc. To jedna z większych różnic między rynkami wśród dużych miast.
Narodowy Bank Polski publikuje co kwartał średnie ceny ofertowe i transakcyjne dla 17 miast, w tym dla Kielc. Trzy ostatnie odczyty, uzupełnione o wynik sprzed roku, wyglądają tak:
| Kwartał | Wtórny: oferty | Wtórny: transakcje | Pierwotny: oferty | Pierwotny: transakcje |
|---|---|---|---|---|
| II kw. 2025 | 8 746 zł | 8 014 zł | 10 632 zł | 9 661 zł |
| IV kw. 2025 | 8 562 zł | 8 086 zł | 10 692 zł | 10 114 zł |
| I kw. 2026 | 8 642 zł | 8 125 zł | 10 617 zł | 10 539 zł |
| II kw. 2026 | 8 709 zł | 8 193 zł | 10 648 zł | 10 402 zł |
Źródło: NBP, ceny średnie za m², za Fundacją oHipotece (II kw. 2026) i serwisem Deweloperuch (wcześniejsze kwartały).
Na rynku wtórnym kierunek jest stabilny i lekko wzrostowy. Cena transakcyjna rosła w dwóch ostatnich kwartałach: z 8 086 zł w IV kwartale 2025 roku do 8 125 i 8 193 zł za metr. W ciągu roku przybyło 179 zł na metrze, czyli 2,2 proc. Ceny ofertowe zmieniły się w tym czasie niewiele i są nawet o 0,4 proc. niższe niż rok wcześniej, co oznacza, że luka między ofertą a umową się zmniejsza.
Rynek pierwotny jest w Kielcach znacznie bardziej zmienny. W ciągu roku cena transakcyjna wzrosła z 9 661 do 10 402 zł, czyli o 7,7 proc., a jeszcze w I kwartale 2026 roku przekraczała 10,5 tys. zł. Przy stosunkowo małej liczbie umów w jednym kwartale średnią mocno zmienia to, które inwestycje akurat są sprzedawane. Ceny w cennikach deweloperów są za to bardzo stabilne: od dwóch lat mieszczą się w przedziale od 10 060 do 10 725 zł za metr.
| Segment | Cena ofertowa | Cena transakcyjna | Różnica |
|---|---|---|---|
| Rynek wtórny | 8 709 zł za m² | 8 193 zł za m² | 5,9 proc. (516 zł na metrze) |
| Rynek pierwotny | 10 648 zł za m² | 10 402 zł za m² | 2,3 proc. (246 zł na metrze) |
Źródło: NBP, II kwartał 2026, za Fundacją oHipotece. Opracowanie IleZaMetr.pl.
To najważniejsza cecha kieleckiego rynku. Średnio w 17 miastach różnica między ceną ofertową a transakcyjną wynosiła w II kwartale 7,9 proc. na rynku pierwotnym i 9,2 proc. na rynku wtórnym. W Kielcach jest to odpowiednio 2,3 i 5,9 proc. Na rynku pierwotnym mniejszą lukę miała tylko Zielona Góra (2,0 proc.), a w Olsztynie średnia cena transakcyjna była nawet wyższa od ofertowej. Na rynku wtórnym Kielce są czwarte od końca, za Lublinem, Rzeszowem i Szczecinem. Dla kupującego oznacza to, że cena z ogłoszenia jest tu bliska cenie, którą faktycznie zapłaci. Więcej o tym zjawisku w tekście cena z ogłoszenia to nie cena z aktu.
CENA ZA M² W KIELCACH WEDŁUG ŹRÓDŁA (2026)
Opracowanie IleZaMetr.pl na podstawie NBP, SonarHome, CenaMetra, Adresowo.pl i RynekPierwotny.pl.
Na rynku wtórnym źródła są w Kielcach wyjątkowo zgodne: SonarHome (8 166 zł) i NBP (8 193 zł) różnią się o niecałe 30 zł. Wyżej wypada mediana Adresowo (9 337 zł), ale jest liczona z niewielkiej próby 172 ogłoszeń, w której większą wagę mogą mieć nowsze mieszkania. Na rynku pierwotnym RynekPierwotny.pl pokazuje 11 273 zł, czyli o ponad 600 zł więcej niż średnia ofertowa NBP. Mediana w tym serwisie (11 200 zł) jest bardzo blisko średniej, co oznacza, że w Kielcach nie ma wielu inwestycji premium, które zawyżałyby przeciętną.
ODPOWIEDŹ W SKRÓCIE
Najdroższe osiedla Kielc to Ślichowice (9 494 zł za m²) i Centrum (9 406 zł), najtańsze Świętokrzyskie (8 601 zł) i Barwinek (8 898 zł), licząc mediany ofert wtórnych z sierpnia 2026 roku. Różnica między skrajnymi osiedlami to niecałe 900 zł na metrze, znacznie mniej niż w dużych metropoliach.
| Osiedle | Mediana za m² | Średnia za m² | Wobec mediany miasta |
|---|---|---|---|
| Ślichowice | 9 494 zł | 9 960 zł | plus 1,7 proc. |
| Centrum | 9 406 zł | 9 631 zł | plus 0,7 proc. |
| Sady | 9 211 zł | 9 094 zł | minus 1,3 proc. |
| KSM | 9 150 zł | 9 557 zł | minus 2,0 proc. |
| Czarnów | 9 114 zł | 9 044 zł | minus 2,4 proc. |
| Uroczysko | 8 968 zł | 9 517 zł | minus 4,0 proc. |
| Szydłówek | 8 966 zł | 9 323 zł | minus 4,0 proc. |
| Barwinek | 8 898 zł | 9 187 zł | minus 4,7 proc. |
| Świętokrzyskie | 8 601 zł | 8 554 zł | minus 7,9 proc. |
Źródło: Adresowo.pl, ceny ofertowe na rynku wtórnym w Kielcach, sierpień 2026 (172 ogłoszenia). Mediana dla miasta 9 337 zł, średnia 9 574 zł, zmiana rok do roku plus 5 proc.
CENY OFERTOWE NA OSIEDLACH KIELC (MEDIANA, VIII 2026)
Źródło: Adresowo.pl, sierpień 2026. Opracowanie IleZaMetr.pl.
Kieleckie osiedla są pod względem cen bardzo wyrównane. Rozpiętość między najdroższymi Ślichowicami a najtańszym osiedlem Świętokrzyskim wynosi 893 zł na metrze, czyli około 10 proc. Przy mieszkaniu 50 m² to różnica około 45 tys. zł. Dla porównania w Łodzi rozpiętość między skrajnymi osiedlami sięga 30 proc., a w dużych metropoliach jest jeszcze większa. W Kielcach o cenie konkretnego mieszkania decydują więc bardziej standard budynku, piętro i stan lokalu niż sam adres.
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Mediana dla całego miasta (9 337 zł) jest wyższa niż w siedmiu z dziewięciu wyodrębnionych osiedli. To znak, że droższe oferty pochodzą także z rejonów, których Adresowo nie wyróżnia osobno. Na Uroczysku, Ślichowicach i osiedlu KSM średnia przewyższa medianę o ponad 400 zł, co wskazuje na pojedyncze droższe lokale w ofercie. Według RynekPierwotny.pl nowe mieszkania na obrzeżach, na przykład w Posłowicach, są wyraźnie tańsze od inwestycji na osiedlu Sady.
Ze względu na małą liczbę ogłoszeń dane dla pojedynczych osiedli mogą się zmieniać z miesiąca na miesiąc o kilka procent. Traktuj je jako orientacyjną mapę cen, a przy konkretnym zakupie porównuj kilka podobnych ofert z tej samej okolicy.
| Liczba pokoi | Wtórny: mediana za m² | Wtórny: mediana ceny | Pierwotny: średnia za m² |
|---|---|---|---|
| 1 pokój (kawalerka) | 9 731 zł | 304 500 zł | 11 946 zł |
| 2 pokoje | 9 267 zł | 390 000 zł | 11 302 zł |
| 3 pokoje | 8 905 zł | 537 000 zł | 10 897 zł |
| 4 pokoje i więcej | 9 667 zł | 780 000 zł | 11 014 zł |
Źródła: Adresowo.pl, mediany ofert wtórnych, sierpień 2026 (20 ofert kawalerek, 63 mieszkań dwupokojowych, 66 trzypokojowych, 21 czteropokojowych); RynekPierwotny.pl, średnie ceny ofertowe w stanie deweloperskim, sierpień 2026.
Najczęściej sprzedawanymi mieszkaniami na kieleckim rynku wtórnym są lokale dwu i trzypokojowe: to trzy czwarte ogłoszeń. Mediana ceny dwóch pokoi wynosi 390 tys. zł, a trzech 537 tys. zł. Najniższą stawkę za metr mają mieszkania trzypokojowe (8 905 zł), najwyższą kawalerki (9 731 zł). U deweloperów zależność jest podobna: kawalerka kosztuje średnio 11 946 zł za metr, a mieszkanie trzypokojowe 10 897 zł. Według RynekPierwotny.pl ceny kawalerek w ofertach nowych mieszkań nie zmieniły się w ciągu roku, a większe mieszkania zdrożały o 2 do 4 proc.
MEDIANA CEN OFERTOWYCH NA RYNKU WTÓRNYM, SIERPIEŃ KAŻDEGO ROKU
Źródło: SonarHome, ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w Kielcach (wartość z sierpnia 2026 roku SonarHome prezentuje jako raport za wrzesień 2026). Opracowanie IleZaMetr.pl.
W ciągu czterech lat mediana ofertowa w Kielcach wzrosła o 26 proc., z 6 469 do 8 166 zł za metr. Największy skok przypadł na okres od sierpnia 2023 do sierpnia 2024 roku: 18,2 proc. w dwanaście miesięcy. Był to czas po uruchomieniu programu Bezpieczny Kredyt 2 proc., który w wielu miastach wywołał falę zakupów. W kolejnym roku ceny lekko spadły (o 0,9 proc.), a od sierpnia 2025 roku znów rosną, o 2,4 proc. rok do roku. Od początku 2026 roku mediana SonarHome urosła o 241 zł, czyli o 3 proc.
| Kwartał | Wtórny, transakcje | Pierwotny, transakcje | Różnica pierwotny/wtórny |
|---|---|---|---|
| III kw. 2024 | 7 934 zł | 9 476 zł | 19,4 proc. |
| IV kw. 2024 | 8 128 zł | 10 288 zł | 26,6 proc. |
| I kw. 2025 | 8 100 zł | 10 074 zł | 24,4 proc. |
| II kw. 2025 | 8 014 zł | 9 661 zł | 20,6 proc. |
| III kw. 2025 | 8 247 zł | 9 753 zł | 18,3 proc. |
| IV kw. 2025 | 8 086 zł | 10 114 zł | 25,1 proc. |
| I kw. 2026 | 8 125 zł | 10 539 zł | 29,7 proc. |
| II kw. 2026 | 8 193 zł | 10 402 zł | 27,0 proc. |
Źródło: NBP, ceny transakcyjne za m², za serwisem Deweloperuch. Różnice: obliczenia IleZaMetr.pl.
Dane transakcyjne NBP pokazują dwa różne rytmy. Ceny używanych mieszkań w umowach od dwóch lat stoją niemal w miejscu: w ośmiu kwartałach mieściły się między 7 934 a 8 247 zł za metr. Nowe mieszkania wahały się mocniej, od 9 476 do 10 539 zł, a w ostatnich trzech kwartałach utrzymują się powyżej 10 tys. zł. Efekt jest taki, że różnica między rynkiem pierwotnym a wtórnym urosła z około 20 proc. rok temu do 27 proc. obecnie. Kupujący, dla którego liczy się cena, ma dziś w Kielcach mocniejszy argument za rynkiem wtórnym niż rok temu.
| Wrzesień | Rynek wtórny | Rynek pierwotny |
|---|---|---|
| 2023 | 7 872 zł | 9 499 zł |
| 2024 | 9 200 zł | 11 299 zł |
| 2025 | 8 906 zł | 11 391 zł |
| 2026 | 8 852 zł | 10 800 zł |
Źródło: CenaMetra, średnie ceny ofertowe za m² w Kielcach we wrześniu każdego roku.
Serwis CenaMetra, który liczy średnie z ogłoszeń, pokazuje nieco inny obraz ostatniego roku: ceny ofertowe na obu rynkach są we wrześniu 2026 roku niższe niż rok wcześniej. Tak duże różnice między źródłami ofertowymi w mniejszym mieście wynikają głównie z niewielkiej liczby ogłoszeń w każdym miesiącu. Dlatego przy ocenie trendu warto opierać się przede wszystkim na danych transakcyjnych NBP, które wskazują na lekki wzrost.
Zobacz również:
RYNEK NIERUCHOMOŚCI · 12.10.2026Gdyby mógł wybrać tylko jeden sektor, postawiłby na mieszkania na wynajemPoniżej szacunek dla trzech popularnych metraży, liczony po średnich cenach transakcyjnych NBP z II kwartału 2026 roku, z ratą kredytu przy 20 proc. wkładu własnego.
| Mieszkanie | Cena (NBP, transakcje) | Wkład własny 20 proc. | Kredyt | Rata na 25 lat |
|---|---|---|---|---|
| 40 m², rynek wtórny | 327 720 zł | 65 544 zł | 262 176 zł | ok. 1 690 zł |
| 50 m², rynek wtórny | 409 650 zł | 81 930 zł | 327 720 zł | ok. 2 110 zł |
| 60 m², rynek wtórny | 491 580 zł | 98 316 zł | 393 264 zł | ok. 2 530 zł |
| 40 m², rynek pierwotny | 416 080 zł | 83 216 zł | 332 864 zł | ok. 2 150 zł |
| 50 m², rynek pierwotny | 520 100 zł | 104 020 zł | 416 080 zł | ok. 2 680 zł |
| 60 m², rynek pierwotny | 624 120 zł | 124 824 zł | 499 296 zł | ok. 3 220 zł |
Szacunek IleZaMetr.pl: ceny transakcyjne NBP za II kw. 2026 (8 193 i 10 402 zł za m²), rata równa, oprocentowanie 6,0 proc. rocznie, okres 25 lat. Rzeczywista rata zależy od marży banku i oferty.
Źródła: Kredytowy-kalkulator.com (decyzja RPP, 10.09.2026), Finwire.pl (WIBOR 3M i inflacja).
Do obliczeń przyjęliśmy oprocentowanie 6,0 proc., czyli WIBOR 3M z początku września powiększony o marżę rzędu 2 punktów procentowych. Przy takim założeniu kredyt 500 tys. zł na 25 lat to rata 3 222 zł, zgodnie z wyliczeniami serwisu Kredytowy-kalkulator.com. Rada Polityki Pieniężnej 9 września 2026 roku utrzymała stopę referencyjną na poziomie 3,75 proc., a po sierpniowym wzroście inflacji do 3,4 proc. szybkie obniżki stały się mało prawdopodobne. Więcej w tekście RPP we wrześniu 2026: stopy bez zmian.
Różnica między rynkami jest w Kielcach wyraźna także w racie: mieszkanie 50 m² od dewelopera oznacza ratę wyższą o około 570 zł miesięcznie niż podobne mieszkanie z rynku wtórnego. Po stronie rynku wtórnego trzeba jednak doliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. (przy mieszkaniu za 410 tys. zł to około 8,2 tys. zł), z którego zwolnione są osoby kupujące pierwsze mieszkanie. U dewelopera PCC nie ma, ale dochodzi koszt wykończenia lokalu w stanie deweloperskim.
Źródło: CenaMetra, ceny ofertowe najmu w Kielcach, wrzesień 2026.
Rynek najmu w Kielcach jest wyraźnie mniejszy niż w dużych miastach: we wrześniu 2026 roku pojawiło się tu 589 nowych ogłoszeń najmu, podczas gdy w Łodzi 2 581. Liczba ogłoszeń najmu jest przy tym niewiele mniejsza niż nowych ofert sprzedaży w Kielcach (646). Przeciętny czynsz spadł w porównaniu z sierpniem o 25 zł, a stawka za metr się nie zmieniła.
SZACUNEK REDAKCJI ILEZAMETR.PL
Mieszkanie 50 m² kupione za około 410 tys. zł (średnia cena transakcyjna NBP) przy średniej stawce 45 zł za m² daje czynsz 2 250 zł i około 6,6 proc. rentowności brutto rocznie. Jeśli lokal wynajmie się za przeciętny czynsz z ogłoszeń (1 800 zł), rentowność brutto wyniesie około 5,3 proc. Obie wartości są przed podatkiem, kosztami wspólnoty i okresami pustostanu.
Rata kredytu na mieszkanie 50 m² z rynku wtórnego (około 2 110 zł) jest wyższa od przeciętnego czynszu z ogłoszeń, ale niższa od czynszu liczonego średnią stawką za metr. Dla osoby, która planuje zostać w Kielcach na dłużej, zakup przy 20 proc. wkładu własnego jest więc porównywalny kosztowo z najmem. Szerzej porównujemy to w analizie kredyt czy najem w 2026 roku.
CENY TRANSAKCYJNE ZA M² NA RYNKU WTÓRNYM, II KWARTAŁ 2026
Źródło: NBP, ceny transakcyjne na rynku wtórnym, II kwartał 2026, za Fundacją oHipotece. Opracowanie IleZaMetr.pl.
Kielce są trzecim najtańszym z 17 miast badanych przez NBP na rynku wtórnym. Taniej jest tylko w Łodzi (8 020 zł) i Katowicach (8 102 zł). Inne miasta wojewódzkie wschodniej Polski są wyraźnie droższe: w Lublinie metr używanego mieszkania kosztuje o 2 026 zł więcej, a w Rzeszowie o 2 781 zł więcej. Warszawa jest ponad dwa razy droższa. Na rynku pierwotnym różnice są mniejsze: Kielce (10 402 zł) są tu czwarte od końca, za Zieloną Górą, Łodzią i Rzeszowem, a nowe mieszkanie w Lublinie kosztuje w umowach średnio 10 889 zł.
Szczegółowe przewodniki po innych miastach: ceny mieszkań w Łodzi, ceny mieszkań w Lublinie, ceny mieszkań w Rzeszowie, ceny mieszkań w Radomiu, ceny mieszkań we Wrocławiu i ceny mieszkań w Warszawie.
ODPOWIEDŹ W SKRÓCIE
Najbardziej prawdopodobny scenariusz to powolny wzrost cen na rynku wtórnym, w tempie zbliżonym do ostatniego roku (2,2 proc. w transakcjach), i stabilne cenniki deweloperów. Model SonarHome prognozuje na grudzień 2026 roku 8 928 zł za m² w ofertach wtórnych, czyli ponad 9 proc. więcej niż obecnie, ale to tempo wyraźnie wyższe niż dotychczasowy trend w umowach.
Naszym zdaniem Kielce są rynkiem spokojnym i przewidywalnym, ale mniej przyjaznym dla negocjacji niż duże miasta. Ceny nie spadają, oferta deweloperów się kurczy, a różnica między ogłoszeniem a umową jest niewielka. Najlepszą okazją cenową jest dziś rynek wtórny, na którym metr jest o 27 proc. tańszy niż u dewelopera, a mieszkanie 50 m² kosztuje w transakcjach około 410 tys. zł. Kto planuje zakup nowego mieszkania, powinien obserwować, jak rynek wchłonie rosnącą liczbę rozpoczętych budów: to od niej zależy, czy w 2027 roku pojawi się większe pole do negocjacji.
Według NBP w II kwartale 2026 roku metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego kosztował w Kielcach w transakcjach średnio 8 193 zł, a nowego mieszkania od dewelopera 10 402 zł. Ceny w ogłoszeniach są niewiele wyższe: 8 709 zł na rynku wtórnym i 10 648 zł na rynku pierwotnym. Mediana ofert wtórnych w serwisie Adresowo wynosiła w sierpniu 2026 roku 9 337 zł za m².
Tak, choć umiarkowanie. W II kwartale 2026 roku ceny transakcyjne były wyższe niż rok wcześniej o 2,2 proc. na rynku wtórnym i o 7,7 proc. na rynku pierwotnym (NBP). Mediana ofertowa SonarHome wzrosła od początku 2026 roku o 3 proc., do 8 166 zł za m². Jednocześnie w II kwartale ceny transakcyjne nowych mieszkań spadły o 1,3 proc. kwartał do kwartału, więc wzrost nie jest równomierny.
Najniższą medianę ofert wtórnych w sierpniu 2026 roku miało osiedle Świętokrzyskie: 8 601 zł za m². Kolejne były Barwinek (8 898 zł) i Szydłówek (8 966 zł). Dane pochodzą z serwisu Adresowo, który w Kielcach wyodrębnia dziewięć osiedli.
Najwyższe mediany ofert wtórnych mają Ślichowice (9 494 zł za m²) i Centrum (9 406 zł). Nowe mieszkania od deweloperów kosztują w ofertach średnio 11 273 zł za m² (RynekPierwotny.pl, sierpień 2026), czyli wyraźnie więcej niż używane.
Mediana ceny jednopokojowego mieszkania z rynku wtórnego wynosiła w sierpniu 2026 roku 304,5 tys. zł, czyli 9 731 zł za m² (Adresowo, 20 ogłoszeń). Deweloperzy wyceniają kawalerki średnio na 11 946 zł za m², więc nowy lokal o powierzchni 30 m² kosztuje w ofercie około 358 tys. zł.
Średni czynsz ofertowy we wrześniu 2026 roku to 1 800 zł miesięcznie, a średnia stawka za metr kwadratowy 45 zł (CenaMetra). W ciągu miesiąca pojawiło się 589 nowych ogłoszeń najmu, o 45 więcej niż miesiąc wcześniej.
Pole do negocjacji jest tu mniejsze niż w większości dużych miast. Według NBP w II kwartale 2026 roku cena transakcyjna nowych mieszkań w Kielcach była niższa od ofertowej tylko o 2,3 proc. (246 zł na metrze), podczas gdy w Łodzi różnica wyniosła 16 proc. Mniejszą lukę spośród 17 miast miała jedynie Zielona Góra, nie licząc Olsztyna, gdzie średnia cena transakcyjna była wyższa od ofertowej. Na rynku wtórnym różnica wynosiła 5,9 proc.
Tak, na rynku wtórnym wyraźnie. Średnia cena transakcyjna w II kwartale 2026 roku wynosiła w Kielcach 8 193 zł za m², w Lublinie 10 219 zł, a w Rzeszowie 10 974 zł. Na rynku pierwotnym różnica jest mniejsza: Kielce 10 402 zł, Rzeszów 10 329 zł, Lublin 10 889 zł. Spośród 17 miast badanych przez NBP taniej na rynku wtórnym jest tylko w Łodzi i Katowicach.
Powiązane artykuły:
Artykuł zaktualizowany 25.09.2026. Źródła: Narodowy Bank Polski, Baza cen nieruchomości mieszkaniowych (II kwartał 2026, za Fundacją oHipotece; wcześniejsze kwartały i dane GUS za Deweloperuch), Adresowo.pl (VIII 2026), SonarHome (IX 2026), CenaMetra (IX 2026), RynekPierwotny.pl (VIII 2026), Kredytowy-kalkulator.com (decyzja RPP), Finwire (WIBOR i inflacja), NBI (Warunki Techniczne). Szacunki cen całkowitych, rat i rentowności to obliczenia redakcji. Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady inwestycyjnej.






