
Pytanie „ile można zarobić na wynajmie mieszkania” wraca w każdej rozmowie o inwestowaniu, ale odpowiedź w 2026 roku brzmi inaczej niż trzy lata temu. Czynsze od stycznia spadają, ceny mieszkań na rynku wtórnym po raz pierwszy od lat są niższe niż rok wcześniej, a stopy procentowe zeszły do 3,75%. Realna rentowność netto najmu długoterminowego wynosi dziś około 3,5% do 5% rocznie, a nie 6% czy 7%, które pokazują kalkulatory liczące wyłącznie czynsz podzielony przez cenę. Poniżej pokazujemy pełne wyliczenia dla ośmiu miast, rozbiór złotówki po złotówce i trzy pułapki, które psują rachunek.
NAJWAŻNIEJSZE W SKRÓCIE
Mieszkanie 50 m² kupione za gotówkę daje w 2026 roku od 3,5% do 5,0% netto rocznie, w zależności od miasta. To około 1 600 zł do 3 000 zł miesięcznie na rękę.
ODPOWIEDŹ W SKRÓCIE
Mieszkanie 50 m² kupione dziś na rynku wtórnym daje od 1 610 zł (Łódź) do 2 970 zł (Warszawa) dochodu netto miesięcznie. W ujęciu procentowym najlepiej wypadają Katowice (5,0% netto) i Łódź (4,8%), najgorzej Kraków (3,6%), gdzie ceny mieszkań uciekły czynszom.
Rentowność netto najmu mieszkania 50 m², 2026 (% rocznie od ceny zakupu)
Najedź kursorem na słupek (na telefonie dotknij), aby zobaczyć cenę mieszkania, czynsz i dochód netto.
Linie siatki co 1 punkt procentowy. Ceny: NBP, ceny transakcyjne rynku wtórnego, I kwartał 2026. Czynsze: stawki ofertowe dla mieszkań 40 do 59 m² (Otodom Analytics, 2026). Koszty według metodyki opisanej niżej. Obliczenia własne ilezametr.pl.
| Miasto | Cena 50 m² | Czynsz | ROI brutto | ROI netto | Netto miesięcznie |
|---|---|---|---|---|---|
| Katowice | ok. 403 000 zł | ok. 2 400 zł | 7,2% | 5,0% | ok. 1 680 zł |
| Łódź | ok. 399 000 zł | ok. 2 300 zł | 6,9% | 4,8% | ok. 1 610 zł |
| Lublin | ok. 494 000 zł | ok. 2 600 zł | 6,3% | 4,4% | ok. 1 820 zł |
| Warszawa | ok. 820 000 zł | ok. 4 250 zł | 6,2% | 4,4% | ok. 2 970 zł |
| Poznań | ok. 534 000 zł | ok. 2 650 zł | 6,0% | 4,2% | ok. 1 850 zł |
| Wrocław | ok. 632 000 zł | ok. 3 100 zł | 5,9% | 4,1% | ok. 2 170 zł |
| Gdańsk | ok. 694 000 zł | ok. 3 300 zł | 5,7% | 4,0% | ok. 2 310 zł |
| Kraków | ok. 756 000 zł | ok. 3 200 zł | 5,1% | 3,6% | ok. 2 240 zł |
Założenia jednakowe dla wszystkich miast: zakup za gotówkę, pustostan 5% przychodu, ryczałt 8,5%, koszty eksploatacyjne i zarządzania 15%, rezerwa remontowa 2%. Ceny to mediany transakcyjne NBP dla rynku wtórnego (I kw. 2026), nie ceny ofertowe. Licząc od cen ofertowych, które są o 8% do 12% wyższe, każdy wynik spada o mniej więcej pół punktu procentowego.
Widać tu regułę, która rządzi całym polskim rynkiem najmu: im tańsze miasto, tym wyższa rentowność procentowa i tym niższy dochód w złotówkach. Katowice biją Warszawę o 0,65 punktu procentowego, ale warszawskie mieszkanie daje niemal dwa razy więcej pieniędzy miesięcznie. Kraków wypada najgorzej nie dlatego, że czynsze są tam niskie, tylko dlatego, że ceny mieszkań poszły w górę szybciej niż stawki najmu.
Najczęstszy błąd początkującego inwestora polega na tym, że mnoży czynsz przez dwanaście i dzieli przez cenę mieszkania. Tak liczony wynik jest zawyżony o jedną trzecią. Poniżej rozkładamy roczny czynsz z warszawskiego mieszkania 50 m² na wszystkie części.
Co dzieje się z rocznym czynszem 51 000 zł (Warszawa, 50 m²)
Najedź kursorem na fragment paska (na telefonie dotknij), aby zobaczyć kwotę.
Mieszkanie 50 m² w Warszawie, cena zakupu ok. 820 000 zł, czynsz 4 250 zł miesięcznie. Ryczałt liczony od przychodu faktycznie otrzymanego, czyli po odjęciu miesięcy pustostanu.
Wyliczenie dla zakupu za gotówkę. Przy zakupie na kredyt od dochodu netto trzeba jeszcze odjąć ratę, patrz sekcja niżej.
Zdecydowana większość inwestycyjnych mieszkań kupowana jest z kredytem. W sierpniu 2026 roku stopa referencyjna NBP wynosi 3,75%, a WIBOR 3M 3,83%. Przy typowej marży banku daje to oprocentowanie w okolicach 5,8%. Zobaczmy, co to oznacza dla warszawskiego mieszkania.
UWAGA NA CASHFLOW
Mieszkanie 50 m² w Warszawie za 820 000 zł, wkład własny 20% (164 000 zł), kredyt 656 000 zł na 30 lat przy 5,8%: rata wynosi około 3 860 zł miesięcznie, a dochód netto z najmu tylko 2 970 zł. Właściciel dokłada do interesu około 890 zł co miesiąc przez pierwsze lata. Inwestycja zarabia wyłącznie na spłacie kapitału i ewentualnym wzroście wartości nieruchomości, nie na bieżącym dochodzie.
To nie znaczy, że kredyt się nie opłaca. Znaczy tylko tyle, że w 2026 roku najem na kredyt jest zakładem o wzrost cen mieszkań, a nie źródłem dochodu pasywnego. Dodatni cashflow przy wkładzie 20% pojawia się dopiero w tańszych miastach albo przy wkładzie własnym rzędu 40% i więcej. Szerzej porównujemy oba warianty w analizie kredyt czy najem w 2026 roku dla 17 miast.
Krótkoterminowy najem uchodzi za sposób na podwojenie rentowności. Rachunek wygląda inaczej, gdy uczciwie policzyć koszty operacyjne. Poniżej to samo mieszkanie 50 m² w Krakowie o wartości 756 000 zł w trzech scenariuszach i w dwóch modelach zarządzania.
| Scenariusz | Najem długoterminowy | Doby z zarządcą | Doby samodzielnie |
|---|---|---|---|
| Pesymistyczny obłożenie 40%, 220 zł za dobę |
2,8% (21 000 zł) | 1,9% (14 000 zł) | 2,5% (19 100 zł) |
| Realistyczny obłożenie 55%, 250 zł za dobę |
3,6% (26 900 zł) | 2,9% (21 900 zł) | 4,0% (29 900 zł) |
| Optymistyczny obłożenie 70%, 300 zł za dobę |
4,0% (30 100 zł) | 4,4% (33 300 zł) | 6,0% (45 500 zł) |
ROI netto rocznie, w nawiasach dochód roczny. Najem na doby: koszty operacyjne 48% przychodu przy zarządcy i 32% przy samodzielnej obsłudze (sprzątanie, media, prowizje platform, wymiana wyposażenia), ryczałt 8,5% od przychodu. Najem długoterminowy według metodyki z tabeli miast. Obliczenia własne ilezametr.pl.
WNIOSEK, KTÓREGO NIE ZOBACZYSZ W OGŁOSZENIACH
W scenariuszu realistycznym najem na doby z zarządcą przegrywa ze zwykłym najmem długoterminowym: 2,9% wobec 3,6% netto. Airbnb wygrywa dopiero wtedy, gdy obsługujesz mieszkanie samodzielnie i utrzymujesz obłożenie powyżej 55%. To już nie inwestycja pasywna, tylko drugi etat: 15 do 30 godzin miesięcznie.
Do rachunku doszło też ryzyko regulacyjne. Rozporządzenie UE 2024/1028 obowiązuje od 20 maja 2026 roku i wymaga, by każde ogłoszenie na Airbnb czy Booking zawierało numer rejestracyjny lokalu. Polska ustawa wdrażająca, wraz z centralnym rejestrem obiektów noclegowych, na sierpień 2026 roku wciąż nie weszła w życie, więc właściciele działają w luce prawnej. Projekt przewiduje kary sięgające 50 tys. zł. Regularny najem na doby coraz częściej kwalifikowany jest też jako działalność gospodarcza z 8% VAT na usługi noclegowe. Szczegóły opisujemy w artykule o najmie krótkoterminowym w 2026 roku, rejestrze i karach.
Zobacz również:
PORADNIKI · 01.09.2026Na rynku najmu leży 125 tysięcy ofert. Wrzesień zabierze najlepsze z nich w trzy tygodnieOd 2023 roku najem prywatny rozliczany jest w Polsce wyłącznie ryczałtem. Stawki w 2026 roku nie zmieniły się:
SZTUCZKA, KTÓRA OBNIŻA PODATEK
Ryczałt nie pozwala odliczać kosztów, ale opłaty, do których ponoszenia zobowiązany jest najemca (czynsz administracyjny, media), nie stanowią przychodu wynajmującego, jeżeli w umowie zostaną wyraźnie wyodrębnione od czynszu. Przy 50 m² i czynszu administracyjnym 700 zł miesięcznie prawidłowo skonstruowana umowa oszczędza około 714 zł podatku rocznie. To jedna z niewielu legalnych dźwigni, jakie zostały przy ryczałcie.
Zaliczki wpłaca się do 20. dnia następnego miesiąca lub kwartalnie, a rozliczenie roczne składa się na formularzu PIT-28. Jeśli prowadzisz najem zawodowo, na kilku lokalach, warto policzyć wariant działalności gospodarczej z podatkiem liniowym 19% i możliwością odliczania kosztów oraz amortyzacji. Pełne zasady rozkładamy w poradniku jaki podatek od wynajmu mieszkania obowiązuje w 2026 roku.
| Pozycja | Ile kosztuje (50 m²) | Uwagi |
|---|---|---|
| Pustostany | 5% do 10% przychodu | Średni czas wynajęcia mieszkania wydłużył się z 30 dni w 2024 roku do 50 do 60 dni w 2026 roku |
| Czynsz administracyjny | 500 do 1 200 zł miesięcznie | Płacisz także wtedy, gdy mieszkanie stoi puste |
| Rezerwa remontowa | 1% do 2% wartości rocznie | Malowanie, AGD, wyposażenie zużywa się szybciej niż w mieszkaniu własnym |
| Podatek od nieruchomości | do 1,25 zł za m² rocznie | Maksymalna stawka na 2026 rok, czyli do ok. 63 zł rocznie za 50 m² |
| Ubezpieczenie | 300 do 600 zł rocznie | Wariant dla mieszkań na wynajem jest droższy od standardowego |
| Agencja lub zarządca | 6% do 10% czynszu | Plus zwykle jednorazowa prowizja za znalezienie najemcy |
| Koszt utraconych odsetek | 3,75% do 4,4% rocznie | Tyle dałby ten sam kapitał na obligacjach skarbowych bez żadnej pracy |
Po serii obniżek stóp procentowych alternatywy dla nieruchomości wyraźnie potaniały, co poprawiło pozycję najmu. Stan na sierpień 2026 roku:
Oprocentowanie obligacji skarbowych z oferty Ministerstwa Finansów na sierpień 2026. Lokaty: przedział rynkowy dla depozytów 12-miesięcznych. Dochód z lokat i obligacji jest opodatkowany 19% podatkiem od zysków kapitałowych, dochód z najmu ryczałtem 8,5%.
Wniosek jest niewygodny dla entuzjastów nieruchomości: najem długoterminowy w Krakowie czy Gdańsku daje dziś mniej niż dziesięcioletnie obligacje skarbowe, przy nieporównywalnie większym nakładzie pracy i ryzyku. Przewaga mieszkania leży gdzie indziej: w potencjale wzrostu wartości lokalu i w tym, że nieruchomość jest zabezpieczeniem przed inflacją. Jak duży to potencjał, pokazujemy na przykładzie stolicy w analizie cen mieszkań w Warszawie na wykresie 20 lat.
Model pokojowy podnosi ROI brutto do 8% czy 10%, ale po uwzględnieniu wyższych kosztów eksploatacji, szybszego zużycia mieszkania i znacznie częstszej rotacji realna przewaga topnieje do 1,5 do 2 punktów procentowych netto. To model dla doświadczonych inwestorów, rzadko dobry na pierwsze mieszkanie.
Ile można zarobić na wynajmie mieszkania 50 m² w 2026 roku?
Od około 1 610 zł netto miesięcznie w Łodzi do około 2 970 zł w Warszawie, przy zakupie za gotówkę. W ujęciu procentowym to od 3,5% do 5,0% wartości mieszkania rocznie, po odjęciu ryczałtu, pustostanów i kosztów stałych.
Ile można zarobić na wynajmie kawalerki w Warszawie?
Czynsz za kawalerkę w Warszawie to w 2026 roku około 2 500 do 3 000 zł miesięcznie. Po odjęciu podatku i kosztów zostaje mniej więcej 1 750 do 2 100 zł netto. Rentowność procentowa jest wyższa niż przy większych mieszkaniach, bo stawka za metr jest najwyższa w segmencie najmniejszych lokali.
Czy najem krótkoterminowy się opłaca?
Tylko przy samodzielnej obsłudze i obłożeniu powyżej 55%. Z zewnętrznym zarządcą, który bierze 20% do 25% przychodu, najem na doby w scenariuszu realistycznym wypada gorzej niż zwykły najem długoterminowy: około 2,9% wobec 3,6% netto.
Jaki podatek od najmu obowiązuje w 2026 roku?
Ryczałt 8,5% do 100 000 zł przychodu rocznie i 12,5% od nadwyżki. Małżonkowie ze wspólnością majątkową mogą po złożeniu oświadczenia korzystać z progu 200 000 zł. Kosztów odliczyć nie można, ale opłaty ponoszone przez najemcę, wyodrębnione w umowie, nie są przychodem wynajmującego.
Czy mieszkanie na wynajem spłaci się z czynszu, jeśli wezmę kredyt?
Przy wkładzie własnym 20% i oprocentowaniu około 5,8% zwykle nie. W Warszawie rata kredytu na 50 m² to około 3 860 zł, a dochód netto z najmu około 2 970 zł, więc brakuje mniej więcej 890 zł miesięcznie. Dodatni cashflow pojawia się przy wkładzie własnym rzędu 40% albo w tańszych miastach.
Po ilu latach zwraca się mieszkanie kupione pod wynajem?
Przy zakupie za gotówkę i dochodzie netto około 4,3% rocznie kapitał wraca po mniej więcej 23 latach. Rachunek nie uwzględnia wzrostu wartości nieruchomości, który w praktyce jest drugim, często większym, składnikiem zysku inwestora.
Lepiej mieć jedno duże mieszkanie czy kilka małych?
Kilka małych daje wyższą rentowność procentową i rozkłada ryzyko na kilku najemców, ale wymaga wielokrotnie więcej pracy i generuje więcej pustostanów. Jedno większe mieszkanie oznacza dłuższe umowy i spokojniejszą obsługę przy niższej stopie zwrotu.
Ile można zarobić na wynajmie mieszkania w 2026 roku? Realnie 3,5% do 5,0% netto rocznie przy zakupie za gotówkę, czyli od 1 610 zł do 2 970 zł miesięcznie z mieszkania 50 m². To wciąż więcej niż lokata, ale mniej niż dziesięcioletnie obligacje skarbowe, i wyraźnie mniej niż liczby, które pokazują kalkulatory operujące wyłącznie stopą brutto. Trzy rzeczy zmieniają wynik najbardziej: sposób finansowania (kredyt z niskim wkładem oznacza dziś ujemny cashflow), model obsługi (zarządca zjada całą przewagę najmu na doby) i konstrukcja umowy (wyodrębnienie opłat administracyjnych realnie obniża ryczałt). Przed zakupem policz ROI netto dla konkretnego mieszkania, a nie średnią z ogłoszeń.
Artykuł zaktualizowany 17.08.2026. Dane: NBP (ceny transakcyjne I kw. 2026), Otodom Analytics (stawki najmu 2026), Ministerstwo Finansów (oferta obligacji, sierpień 2026), NBP (stopy procentowe). Materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani porady podatkowej.







Pingback: Ceny mieszkań w Olsztynie 2026: średnia za m² + prognoza
Pingback: Ceny mieszkań w Sosnowcu 2026: średnia za m² + prognoza