
Mieszkania premium to w Polsce osobny rynek, rządzący się własnymi regułami. W styczniu 2026 roku padł tu rekord kraju: penthouse o powierzchni 234 m² przy ulicy Okólnik w Warszawie sprzedano za 21 mln zł, czyli 89 586 zł za metr kwadratowy. To jednak wciąż nisza. W całej Warszawie w 2025 roku sprzedano zaledwie 27 apartamentów w cenie powyżej 56 tys. zł/m². Sprawdzamy, gdzie zaczyna się luksus, ile realnie kosztuje metr w każdym z dużych miast, jak duży jest ten rynek i kto na nim kupuje.
NAJWAŻNIEJSZE W SKRÓCIE
Źródła: doniesienia o transakcji przy ul. Okólnik (styczeń 2026, potwierdzone przez trzy niezależne redakcje), RynekPierwotny.pl BIG DATA, GetHome.pl, sierpień 2026.
ODPOWIEDŹ W SKRÓCIE
W Polsce nie ma jednej definicji mieszkania premium. W praktyce używa się progu od 20 do 30 tys. zł za metr dla segmentu premium i od 35 do 50 tys. zł dla ultra luxury. Różnice biorą się stąd, że każdy analityk przyjmuje własną metodologię, a część opiera się nie na kwocie, lecz na wielokrotności średniej dla danego miasta.
| Źródło | Próg premium | Próg ultra luxury | Metodologia |
|---|---|---|---|
| CBRE (koniec 2025) | od 30 000 zł/m² | powyżej 35 000 zł/m² | progi kwotowe |
| RynekPierwotny.pl (IV 2026) | 20 000 do 25 000 zł/m² | od 50 000 zł/m² | progi kwotowe, szczyt 70 do 80 tys. |
| Bankier.pl (III 2026) | 20 000 do 25 000 zł/m² | brak podziału | orientacyjna granica rynku |
| Otodom Analytics i ThinkCo | 130% średniej dla miasta | 180% średniej dla miasta | metodologia względna |
Zestawienie redakcji ilezametr.pl na podstawie publicznie dostępnych raportów i publikacji branżowych. Progi względne (Otodom, ThinkCo) dają w Warszawie zupełnie inne kwoty niż w Katowicach.
Progi stosowane przez różne ośrodki analityczne, stan na 2026 rok. Średnia warszawska: RynekPierwotny.pl, lipiec 2026.
Warto pamiętać, że w tym segmencie cena za metr to tylko punkt wyjścia. O przynależności do klasy premium decyduje splot cech: lokalizacja, jakość architektury, standard obsługi i kameralność inwestycji. Mieszkanie za 25 tys. zł za metr w bloku na obrzeżach i apartament za tę samą kwotę w butikowym budynku w centrum to dwa różne produkty.
W Warszawie najdrożej jest w Śródmieściu, gdzie średnia dla całej dzielnicy przekracza 39 tys. zł/m², przy średniej dla miasta ok. 19,8 tys. zł/m². Dalej są Wola (ok. 32 tys.), Ochota (ok. 29 tys.) i Żoliborz (ok. 27 tys.). Szczegółowy podział znajdziesz w naszym zestawieniu cen nowych mieszkań w Warszawie według dzielnic oraz w przewodniku po dzielnicach Warszawy.
We Wrocławiu segment premium wyceniany jest stabilnie na 23 do 24 tys. zł/m², z maksimum ok. 29 tys. zł/m² (dane JLL za drugi kwartał 2026). Ciekawostką jest to, że udział mieszkań premium w całej wrocławskiej ofercie spadł w ciągu roku z 21% do 9%, co pokazuje, jak bardzo te statystyki potrafią się wahać.
SNIPPET
Najdroższą transakcją mieszkaniową w historii Polski jest sprzedaż penthouse’u 234,3 m² przy ul. Okólnik 11 w Warszawie za 21 mln zł w styczniu 2026 roku. Daje to 89 586 zł za metr. Wyższą kwotę zapłacono w kraju tylko za rezydencję na Żoliborzu (50 mln zł, koniec 2024), ale był to dom, a nie mieszkanie.
| Adres lub inwestycja | Kwota | Cena za m² | Kiedy |
|---|---|---|---|
| Rezydencja na Żoliborzu, Warszawa | 50 mln zł | brak danych | koniec 2024 |
| Okólnik 11, Warszawa (penthouse 234,3 m²) | 21 mln zł | 89 586 zł | styczeń 2026 |
| NOHO ONE, Warszawa (Wola) | ok. 30 mln zł | brak danych | 2025 do 2026 |
| Villa Bogoria, Warszawa (Stare Nalewki) | 7,7 do ponad 18 mln zł | brak danych | oferta 2026 |
| Chłodna 35, Warszawa | ok. 12 mln zł za 150 m² | 50 000 do 80 000 zł | oferta 2026 |
Zestawienie redakcji ilezametr.pl na podstawie doniesień prasowych i publikacji branżowych z lat 2024 do 2026. Transakcja przy Okólniku potwierdzona niezależnie przez trzy redakcje, kupujący pozostaje nieujawniony. W inwestycji Chłodna 35 miejsce postojowe wyceniono na ponad 300 tys. zł.
Rynek ten rządzi się własnymi regułami dyskrecji. Szacuje się, że w przedziale powyżej 4 mln zł od 30 do 40% transakcji odbywa się poza ogłoszeniami, w modelu off-market. Najlepsze oferty nigdy nie trafiają do publicznych serwisów, tylko krążą w wąskim gronie klientów zaufanych pośredników. To sprawia, że publikowane statystyki systematycznie zaniżają skalę tego segmentu.
SKALA ZJAWISKA
To wciąż nisza, ale rosnąca bardzo szybko. W Warszawie w ofercie jest 5 200 mieszkań powyżej 20 tys. zł/m², o 42% więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie w całym 2025 roku sprzedano tam zaledwie 27 apartamentów w cenie powyżej 56 tys. zł/m². Prawdziwy luksus to kilkadziesiąt transakcji rocznie, nie boom.
Dane CBRE na koniec 2025 roku. Udział segmentu ultra luxury w całej podaży mieszkaniowej Warszawy to ok. 5%. Mieszkania powyżej 25 tys. zł/m² podwoiły w dwa lata udział w warszawskim rynku deweloperskim, do ok. 8%.
Popyt też daje się zmierzyć. Według danych z portali ogłoszeniowych 4,6% wszystkich poszukujących w Polsce szuka nieruchomości za 2 mln zł lub więcej. W Warszawie ten odsetek sięga 9,4%, w Trójmieście 6,6%, a w Krakowie 5,2%. Segment premium stanowi 3,6% wszystkich ogłoszeń sprzedaży mieszkań i aż 15,1% ogłoszeń domów jednorodzinnych.
Profil kupującego jest dość wyrazisty: przedsiębiorcy i właściciele firm rodzinnych, menedżerowie, inwestorzy, coraz częściej z branż technologicznych i kreatywnych. Rosnącą grupą są cudzoziemcy. Motywacją jest najczęściej ochrona kapitału przed inflacją, dopiero potem prestiż i jakość życia. Współczesny kupujący analizuje potencjał odsprzedaży w perspektywie kilku lat i płynność wyjścia z inwestycji, a nie tylko efektowny hol wejściowy.
OSTROŻNIE Z LICZBĄ „90% ZA GOTÓWKĘ”
W materiałach branżowych powtarza się teza, że nawet 90% transakcji premium domykanych jest gotówką. Nie ma na to twardych danych. Jedyna wiarygodna statystyka pochodzi z NBP i dotyczy całego rynku pierwotnego: w pierwszym kwartale 2026 roku środkami własnymi sfinansowano 58% wartości mieszkań sprzedanych przez deweloperów w siedmiu aglomeracjach (4,01 mld zł z 9,94 mld zł). To udział w wartości, a nie w liczbie transakcji, i nie dotyczy wyłącznie luksusu. Bezsporne jest natomiast to, że nabywcy w tym segmencie w minimalnym stopniu korzystają z kredytu, więc zmiany stóp procentowych niemal ich nie dotyczą.
Znacznie lepiej udokumentowany jest wątek cudzoziemców. Według danych MSWiA za 2025 rok obcokrajowcy kupili w Polsce 17,7 tys. mieszkań o łącznej powierzchni ok. 1 mln m², wobec 7,4 tys. w 2020 roku. To wzrost o ponad 140% w pięć lat.
| Narodowość nabywcy | Powierzchnia kupionych mieszkań (2025) |
|---|---|
| Ukraina | 548 000 m² |
| Białoruś | 191 700 m² |
| Niemcy | 43 600 m² |
| Indie | 16 000 m² |
| Rosja | 15 500 m² |
Źródło: MSWiA, sprawozdanie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców za 2025 r. Najwięcej metrów kupiono w województwie mazowieckim (401 tys. m²), dolnośląskim (184 tys.) i małopolskim (106 tys.). Uwaga: to dane dla całego rynku, nie tylko dla segmentu premium, dla którego osobnych statystyk nie ma.
Zobacz również:
RYNEK NIERUCHOMOŚCI · 29.08.2026Skarbówka zostawia wynajmującym na doby 8,5 procent. Resort finansów nie planuje zmianStandard, który jeszcze niedawno był wyróżnikiem, dziś staje się w tym segmencie normą. Prywatna recepcja i concierge, całodobowa ochrona, system smart home, strefa wellness z basenem i siłownią to punkt wyjścia, a nie dodatek. W najwyższej półce liczy się jednak coś więcej niż lista udogodnień.
CIEKAWOSTKA
Najdroższą lokalizacją mieszkaniową w Polsce nie jest Warszawa, lecz Zakopane: 34 900 zł/m² na rynku pierwotnym. Drugi jest Sopot (26 800 zł/m²), a siedem miejsc w pierwszej dziesiątce zajmują miejscowości nad Bałtykiem. Próg wejścia do tego rankingu wzrósł w dwa lata z poniżej 19 tys. zł do 21 tys. zł za metr.
Apartamenty wakacyjne stały się dla wielu zamożnych Polaków drugim domem i jednocześnie inwestycją. Jeśli myślisz o takim kierunku, warto najpierw sprawdzić, ile realnie kosztuje apartament inwestycyjny w górach, jakie są ceny mieszkań w Zakopanem i jak wygląda rynek w Sopocie.
WAŻNE ZASTRZEŻENIE
Warszawa nie jest ujęta w indeksie Knight Frank Prime International Residential Index (PIRI 100), który jest światowym punktem odniesienia dla rynków luksusowych. Wszystkie porównania typu „prime Warszawa kontra prime Londyn” są więc szacunkami, a nie danymi z jednego, spójnego źródła. Podchodź do nich ostrożnie.
| Rynek | Zmiana cen nieruchomości prime w 2025 r. |
|---|---|
| Tokio | +58,5% |
| Dubaj | +25,1% |
| Praga (najlepszy rynek w Europie) | +14,6% |
| Zurych | +4,6% |
| Świat, średnia (PIRI 100) | +3,2% |
| Londyn | -4,7% |
Źródło: Knight Frank, The Wealth Report 2026, indeks PIRI 100 za 2025 rok. Wzrosty odnotowano na 73 ze 100 badanych rynków, spadki na 24.
Dla skali warto zestawić dwie liczby. Polski rekord to 89 586 zł za metr, czyli ok. 21 tys. euro. Światowy rekord padł w Monako, gdzie za apartament o powierzchni ok. 2 508 m² zapłacono 554 mln USD, co daje ok. 220 tys. USD za metr. Różnica jest blisko dziewięciokrotna. Polski luksus, mierzony ceną za metr, to wciąż inna liga niż Monako, Londyn czy Nowy Jork.
Prognozy dla całego rynku mówią o wzroście sprzedaży mieszkań o 10 do 15% w 2026 roku i wzroście cen o 2 do 3%, czyli w tempie zbliżonym do inflacji. Dla samego segmentu premium eksperci wskazują na 5 do 10%, ale to opinie branżowe, a nie prognoza instytucjonalna. Analitycy JLL zwracają uwagę, że popyt na mieszkania premium jest bardziej stabilny niż na rynku popularnym, ale nie jest od cyklu niezależny: reaguje z opóźnieniem i mniejszą amplitudą.
Faktyczna dynamika cen w lipcu 2026 roku wyniosła: Warszawa plus 11% r/r, Wrocław plus 8%, Trójmiasto plus 8%, Poznań plus 5%, Kraków plus 3%, Łódź plus 2%. To wzrosty dotyczące całego rynku pierwotnego, nie wyłącznie segmentu premium.
Segment premium przestał być w Polsce niszą dla ekscentryków, ale nadal jest znacznie mniejszy, niż sugerują nagłówki. Kilka tysięcy mieszkań w ofercie, kilkadziesiąt transakcji rocznie w najwyższej półce i jeden rekord za 21 mln zł to skala rynku, który dopiero się kształtuje. Rządzą na nim gotówka, dyskrecja i chłodna kalkulacja. Prestiż wciąż się liczy, ale dla większości kupujących jest dziś dodatkiem do bardziej praktycznego celu: bezpiecznego ulokowania pieniędzy.
Od jakiej ceny zaczyna się mieszkanie premium w Polsce?
Nie ma jednej definicji. Najczęściej stosowany próg to 20 do 30 tys. zł za metr kwadratowy w największych miastach. Segment ultra luxury zaczyna się według CBRE od 35 tys. zł/m², a według RynekPierwotny.pl od 50 tys. zł/m². Część analityków (Otodom Analytics, ThinkCo) stosuje próg względny: 130% średniej dla miasta.
Jaka jest najdroższa transakcja mieszkaniowa w Polsce?
Penthouse o powierzchni 234,3 m² przy ul. Okólnik 11 w Warszawie, sprzedany w styczniu 2026 roku za 21 mln zł, czyli 89 586 zł za metr. Wyższą kwotę, 50 mln zł, zapłacono pod koniec 2024 roku za rezydencję na Żoliborzu, ale był to dom, a nie mieszkanie.
Ile kosztuje najdroższy metr kwadratowy w polskich miastach?
Maksymalne ceny ofertowe na rynku pierwotnym w kwietniu 2026 roku wynosiły: Warszawa do 85 tys. zł/m², Kraków do 58 tys., Gdańsk i Wrocław do 45 tys., Łódź do 36 tys., Poznań do 33 tys., Katowice do 25 tys. zł/m².
Które miejsce w Polsce jest najdroższe?
Zakopane, gdzie średnia cena nowego mieszkania sięga 34 900 zł/m², czyli więcej niż w Warszawie. Drugi jest Sopot (26 800 zł/m²), trzecie Świnoujście (25 600 zł/m²). Siedem miejsc w pierwszej dziesiątce zajmują miejscowości nad Bałtykiem.
Czy mieszkania premium kupuje się za gotówkę?
W dużej mierze tak, choć popularna liczba 90% nie ma potwierdzenia w danych. Jedyna wiarygodna statystyka pochodzi z NBP i dotyczy całego rynku pierwotnego: w pierwszym kwartale 2026 roku środkami własnymi sfinansowano 58% wartości mieszkań sprzedanych przez deweloperów w siedmiu aglomeracjach.
Ilu cudzoziemców kupuje mieszkania w Polsce?
W 2025 roku obcokrajowcy nabyli 17,7 tys. mieszkań o łącznej powierzchni ok. 1 mln m², wobec 7,4 tys. w 2020 roku. Najwięcej metrów kupili obywatele Ukrainy (548 tys. m²) i Białorusi (191,7 tys. m²). To dane dla całego rynku, nie tylko dla segmentu premium.
Czy mieszkania premium drożeją szybciej niż zwykłe?
Twardych danych porównawczych dla polskiego rynku brakuje. Analitycy JLL wskazują, że popyt w segmencie premium jest bardziej stabilny niż na rynku popularnym, ale nie jest od cyklu niezależny: reaguje z opóźnieniem i mniejszą amplitudą. Tezę o szybszym wzroście cen premium powtarzają głównie deweloperzy i pośrednicy.
Powiązane artykuły:
Artykuł zaktualizowany 17.08.2026. Dane pochodzą z RynekPierwotny.pl BIG DATA, GetHome.pl, CBRE, JLL, NBP, MSWiA, Knight Frank (The Wealth Report 2026) oraz doniesień prasowych o transakcjach. W Polsce nie istnieje publiczny rejestr transakcji luksusowych, dlatego większość danych rynkowych to ceny ofertowe, a nie transakcyjne. Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady inwestycyjnej.






