Nowe inwestycje mieszkaniowe 2026. Gdzie deweloperzy budują i ile kosztują mieszkania

Wiktor KasztanowskiRynek nieruchomości, Inwestycje3 miesiące temu685 wyświetleń

Nowe inwestycje mieszkaniowe w 2026 roku powstają szybciej niż rok temu, ale deweloperzy dawkują je ostrożniej, niż sugerują zapowiedzi. Według GUS od stycznia do sierpnia rozpoczęto budowę 153,5 tysiąca mieszkań, a pozwolenia objęły prawie 15 procent więcej lokali niż przed rokiem. Jednocześnie na siedmiu największych rynkach sprzedaż od kilku miesięcy wyprzedza nową podaż, więc oferta się kurczy. Zebraliśmy dane o tym, gdzie i ile się buduje, ile kosztuje metr w nowych projektach, kto planuje najwięcej premier i co zmieniają warunki techniczne obowiązujące od 20 września 2026 roku.

REKLAMA

W SKRÓCIE

  • Styczeń do sierpnia 2026 według GUS: 153,5 tys. rozpoczętych budów (+4,8% r/r), 193,3 tys. mieszkań w pozwoleniach i zgłoszeniach (+14,9%), 132,2 tys. oddanych (+4,5%).
  • Deweloperzy rozpoczęli w tym czasie budowę 91,6 tys. mieszkań, o 3,5% więcej niż rok wcześniej.
  • W sierpniu na siedmiu największych rynkach sprzedano ponad 4,3 tys. mieszkań, a do oferty weszło 3,6 tys. Oferta spadła poniżej 59 tys. lokali.
  • Średnia cena ofertowa metra na koniec sierpnia: od 11 700 zł w Katowicach do 19 600 zł w Warszawie.
  • Develia planuje w 2026 roku wprowadzić do oferty i rozpocząć budowę 4350 do 4550 mieszkań, około połowy w Warszawie.
  • Projekty z pozwoleniami według nowych warunków technicznych (od 20 września 2026) muszą mieć m.in. windy już od trzech kondygnacji.
ROZPOCZĘTE BUDOWY153,5 tys.styczeń do sierpnia 2026, +4,8% r/r
POZWOLENIA193,3 tys.mieszkań w pozwoleniach i zgłoszeniach, +14,9% r/r
OFERTA 7 MIAST59 tys.lokali na koniec sierpnia, mniej niż miesiąc wcześniej
METR W WARSZAWIE19 600 złśrednia cena ofertowa u deweloperów

Ile nowych mieszkań powstaje w 2026 roku: dane GUS

Najpełniejszy obraz nowych inwestycji dają dane Głównego Urzędu Statystycznego. Pozwolenia na budowę pokazują, co deweloperzy i inwestorzy indywidualni szykują, rozpoczęte budowy: co faktycznie rusza, a oddane mieszkania: co trafia do kupujących po dwóch, trzech latach.

Styczeń do sierpnia 2026OgółemZmiana r/rW tym deweloperzy
Pozwolenia i zgłoszenia193,3 tys.+14,9%b.d. dla całego okresu
Rozpoczęte budowy153,5 tys.+4,8%91,6 tys. (+3,5%)
Oddane do użytkowania132,2 tys.+4,5%81,5 tys. (+2,5%)

Źródło: GUS, Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń do sierpnia 2026 r.

Najważniejszy wniosek: papierów przybywa znacznie szybciej niż betonu. Pozwolenia rosną w tempie prawie 15 procent, rozpoczęte budowy o niecałe 5 procent. Część deweloperów zbierała pozwolenia przed zmianą warunków technicznych i przed wygaśnięciem specustawy mieszkaniowej, więc nie każde z nich zamieni się w budowę w tym roku. Sam sierpień był słabszy od lipca: deweloperzy rozpoczęli 10,5 tys. mieszkań, o 9,4% mniej niż miesiąc wcześniej. Szczegóły opisaliśmy w analizie danych GUS po sierpniu.

REKLAMA

Gdzie deweloperzy sprzedają i budują najwięcej

Nowa podaż skupia się w siedmiu największych metropoliach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu, Łodzi i Katowicach. Według Otodom Analytics w sierpniu 2026 roku deweloperzy sprzedali tam ponad 4,3 tys. mieszkań, o 25% więcej niż rok wcześniej, a do oferty wprowadzili 3,6 tys. nowych lokali. Od stycznia do sierpnia do sprzedaży trafiło łącznie 28,6 tys. mieszkań.

Sprzedaż w sierpniuponad 4,3 tys. mieszkań, +25% r/r
Nowa podaż w sierpniu3,6 tys. mieszkań, czyli mniej niż sprzedano
Oferta na koniec sierpniaponiżej 59 tys. mieszkań
Rezerwacjeponad 7 tys. lokali ze statusem zarezerwowanych na koniec sierpnia
Nowa podaż od stycznia28,6 tys. mieszkań

Źródło: Otodom Analytics, dane za sierpień 2026 r. dla siedmiu największych rynków.

Oferta, która jeszcze w 2025 roku puchła, od kilku miesięcy maleje, bo deweloperzy sprzedają więcej, niż wprowadzają. Dla kupującego to sygnał, że wybór jest nadal duży, ale okno z najmocniejszą pozycją negocjacyjną powoli się przymyka. Wciąż wyjątkowo dużo jest mieszkań gotowych do odbioru, o czym piszemy w tekście o ofercie gotowych lokali.

Ile kosztuje metr w nowych inwestycjach

ŚREDNIA CENA OFERTOWA ZA M², KONIEC SIERPNIA 2026

Warszawa 19 600 zł
Trójmiasto 17 700 zł
Kraków 17 000 zł
Wrocław 15 600 zł
Poznań 14 000 zł
Łódź 12 600 zł
Katowice 11 700 zł

Rynek pierwotny, średnie ceny ofertowe. Źródło: Otodom Analytics.

W żadnej z tych metropolii średnia cena ofertowa nie wzrosła w ciągu roku o więcej niż 10 procent. Średnia miejska ukrywa jednak duże różnice między dzielnicami i etapami inwestycji, dlatego przed zakupem trzeba porównywać konkretne projekty. Od lipca 2025 roku pomaga w tym jawność cen: deweloperzy publikują ceny metra i ceny całkowite lokali na swoich stronach i w serwisie dane.gov.pl.

Kto planuje najwięcej nowych mieszkań

Rynek coraz mocniej należy do największych graczy. Według zestawienia Parkietu 17 giełdowych deweloperów sprzedało w pierwszym półroczu 2026 roku około 12,5 tys. mieszkań, o 21% więcej niż rok wcześniej, a sześć największych firm odpowiadało za 77% tej sprzedaży.

DeweloperCel lub wynik na 2026 rok
Develiawprowadzenie do oferty i start budowy 4350 do 4550 mieszkań, około połowa w Warszawie; sprzedaż 3600 do 3800
Archicomcel sprzedaży 3200 do 3500 mieszkań
Robyg1280 sprzedanych mieszkań w I półroczu (z rezerwacjami), cel roczny 2800 do 3000
Dom Developmentósmy kwartał z rzędu ze sprzedażą powyżej 1000 mieszkań
REKLAMA

Źródła: raporty i komunikaty spółek za pośrednictwem Inwestycje.pl i Parkietu.

Przykłady konkretnych projektów opisywaliśmy na bieżąco, m.in. wniosek Robyga w Ursusie, osiedle Ronsona ze szkołą w Nowym Ursusie czy projekt Atalu na poznańskich Ratajach. Pełny ranking sprzedaży znajdziesz w tekście o największych deweloperach w Polsce.

Nowe warunki techniczne: co się zmienia od 20 września 2026

Od 20 września 2026 roku obowiązują nowe warunki techniczne dla budynków. Dla przyszłych inwestycji mieszkaniowych najważniejsze zmiany to:

  • Winda w nowych budynkach wielorodzinnych mających trzy lub więcej kondygnacji.
  • Dostępność: co najmniej 6% mieszkań w budynku wielorodzinnym, nie mniej niż jedno, przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Akustyka: nowe wymagania klasyfikacji akustycznej dla budynków wielorodzinnych.
  • Otoczenie: wymagania dotyczące powierzchni biologicznie czynnej, ładowania aut elektrycznych i miejsc na rowery.

Przepisy przewidują 18 miesięcy okresu przejściowego, w którym w określonych przypadkach można stosować dotychczasowe warunki. Dlatego efekt zmian w cennikach zobaczymy stopniowo, w projektach, które dopiero wchodzą w fazę projektowania. Więcej w tekście o nowych warunkach technicznych.

Jak wybrać nową inwestycję mieszkaniową

  • Sprawdź dewelopera: KRS, księgę wieczystą gruntu, pozwolenie na budowę w wyszukiwarce GUNB i prospekt informacyjny. Krok po kroku opisujemy to w poradniku jak sprawdzić dewelopera.
  • Porównaj ceny z danymi jawności cen i zapytaj o historię cennika konkretnego lokalu.
  • Zdecyduj o etapie: mieszkanie na wczesnym etapie budowy daje wybór pięter i układów, gotowe pozwala obejrzeć lokal i szybciej odebrać klucze. W gotowych budynkach najłatwiej o rabat.
  • Policz koszty dodatkowe: miejsce postojowe, komórkę lokatorską i wykończenie, które deweloper musi dziś pokazać w cenniku.
  • Sprawdź otoczenie: plan miejscowy i planowane inwestycje w okolicy, które muszą znaleźć się w prospekcie.
REKLAMA

Najczęściej zadawane pytania

Ile nowych mieszkań buduje się w Polsce w 2026 roku?

Według GUS od stycznia do sierpnia 2026 roku rozpoczęto budowę 153,5 tys. mieszkań, o 4,8% więcej niż rok wcześniej, w tym 91,6 tys. przez deweloperów. Pozwolenia i zgłoszenia objęły 193,3 tys. mieszkań, o 14,9% więcej.

Ile kosztuje metr nowego mieszkania w największych miastach?

Na koniec sierpnia 2026 roku średnia cena ofertowa u deweloperów wynosiła według Otodom Analytics 19 600 zł w Warszawie, 17 700 zł w Trójmieście, 17 000 zł w Krakowie, 15 600 zł we Wrocławiu, 14 000 zł w Poznaniu, 12 600 zł w Łodzi i 11 700 zł w Katowicach.

Który deweloper planuje najwięcej nowych mieszkań w 2026 roku?

Develia zapowiedziała wprowadzenie do oferty i rozpoczęcie budowy 4350 do 4550 mieszkań, z czego około połowa ma powstać w Warszawie. Duże plany mają też Archicom, Robyg i Dom Development.

Czy oferta nowych mieszkań rośnie?

Od kilku miesięcy maleje. W sierpniu 2026 roku deweloperzy na siedmiu największych rynkach sprzedali ponad 4,3 tys. mieszkań, a wprowadzili 3,6 tys., więc oferta spadła poniżej 59 tys. lokali.

Co zmieniają nowe warunki techniczne od 20 września 2026?

Nowe budynki wielorodzinne od trzech kondygnacji muszą mieć windę, co najmniej 6% mieszkań ma być przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami, rosną też wymagania akustyczne. Przez 18 miesięcy w określonych przypadkach można stosować dotychczasowe przepisy.

Czy lepiej kupić mieszkanie gotowe czy w budowie?

Gotowe mieszkanie można obejrzeć i szybko odebrać, a deweloperzy chętniej dają na nie rabaty. Zakup na wczesnym etapie daje większy wybór lokali, ale wymaga czekania na klucze i dokładniejszego sprawdzenia dewelopera.

Źródła: GUS, Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń do sierpnia 2026 r.; Strefa Inwestorów, dane GUS za sierpień 2026; Otodom Analytics za Biznes24, sierpień 2026; Inwestycje.pl, cele Develii na 2026; Parkiet, sprzedaż deweloperów w I półroczu 2026; PropertyNews, nowe warunki techniczne od 20 września. Stan na wrzesień 2026 r.

Powiązane artykuły

Deweloperzy w tym artykuleArchicom, Atal, Develia. Sprawdź profil firmy: ocenę redakcji, opinie czytelników i aktualne inwestycje w katalogu deweloperów.
WK
Autor
Redaktor działu danych i statystyki

Odpowiada w IleZaMetr.pl za dane i statystykę. Przelicza liczby mieszkańców polskich miast, zestawia oficjalny bilans GUS z szacunkami opartymi na śladach cyfrowych i buduje rankingi miast według kryteriów, których czytelnicy szukaja w wyszukiwarce. Prowadzi serię list miast oraz teksty demograficzne o aglomeracjach, gęstości zaludnienia i migracjach wewnętrznych.

Artykułów na portalu: 243. Zobacz wszystkie teksty tego autora.

REKLAMA
Obserwuj
Sidebar
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...